Na jakich przepisach i dokumentach powinno się opierać postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wszczęte w 2017 roku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Urząd Gminy X we wrześniu 2017 r. otrzymał wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Po uzyskaniu wymaganych opinii w drodze postanowienia Wójt Gminy X nałożył na inwestora obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wymagany raport wpłynął do urzędu w listopadzie 2019 r. W styczniu 2020 r. Urząd Gminy X zwrócił się do SKO z wnioskiem o wyłączenie z postępowania z uwagi na to, iż Wójt Gminy X jest stroną postępowania (właścicielem działki sąsiadującej z działką na której planowane jest przedsięwzięcie). SKO wyłączyło z postępowania Gminę X, oraz wyznaczyło do załatwienia przedmiotowej sprawy Gminę Y.

Czy w związku z przekazaną sprawą Gmina Y powinna wszcząć i przeprowadzić całe postępowanie od nowa, czy prowadzić postępowanie w oparciu o wszczęte i bazować na opiniach i dokumentach uzyskanych przez Gminę X wcześniej (2017 rok)?

W trakcie toczącego się w 2017 roku postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach planowane przedsięwzięcie rodzajowo wymienione było w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9.11.2011 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko i w roku 2017 zaliczone zostało do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Od dnia 11.10.2019 r. obowiązywać zaczęło nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. W obecnie obowiązującym kształcie prawnym planowane przedsięwzięcie nie jest rodzajowo wymienione w ww. rozporządzeniu.

Czy w przypadku gdy Gmina Y powinna bazować na dokumentach z 2017 r., powinna bazować również na starym rozporządzeniu lub czy Gmina Y wszczynając całe postępowanie od nowa powinna umorzyć postępowanie ze względu na brak go w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10.09.2019 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX