Na jakich gruntach i pod uprawę jakich roślin może być prowadzony odzysk ziemi okrzemkowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 31 marca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca zamierza prowadzić odzysk odpadów o kodzie 02 07 99 – ziemia okrzemkowa, powstających w wyniku filtracji piwa w dwóch etapach. Etap I to odzysk w procesie R12 - wymiana odpadów w celu poddania ich któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1-R11, polegający na gromadzeniu 1000 Mg/rok płynnej masy odpadu w dwóch zbiornikach stalowych o pojemności 25 m3, celem poddania ich sedymentacji. Natomiast II etap to proces odzysku R10 – obróbka na powierzchni przynosząca korzyści dla rolnictwa lub poprawę stanu środowiska polegający na rozprowadzeniu 200 Mg/rok na powierzchni ziemi i przyoranie do głębokości 30 cm. Wnioskodawca nie wskazał gruntów, ani upraw, jakie na nich są prowadzone.

Na jakich gruntach i pod uprawę jakich roślin mogą być stosowane te odpady?

Czy ziemia okrzemkowa jest nawozem czy środkiem wspomagającym uprawę roślin?

Na podstawie jakich przepisów kto i z jaką częstotliwością powinien wykonywać badania ziemi okrzemkowej już odwodnionej czy w postaci uwodnionej i gruntów przed zastosowaniem?

Czy przed wydaniem zezwolenia na przetwarzanie organ winien zażądać przedłożenia opinii o nawozach i środkach wspomagających uprawę roślin dla tych odpadów i gruntów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX