Na jaki dzień spółka jawna ma sporządzić bilans i czy bilans należy złożyć w KRS wraz ze wnioskiem o wykreślenie spółki jawnej z rejestru?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 1 czerwca 2011 r.
Autor odpowiedzi: Michalak Marcin
Odpowiedzi udzielono: 8 października 2010 r.

PYTANIE

Spółka jawna została wniesiona aportem w postaci całego przedsiębiorstwa do nowo powstałej spółki z o.o., a w zamian za udziały stała się udziałowcem. W księgach spółki jawnej figurują salda: w aktywach wartość księgowa wniesionego aportu, w pasywach wartość kapitału. Wspólnicy spółki z o.o. nabyli wszystkie udziały należące do spółki jawnej nieodpłatnie w celu umorzenia. W spółce z o.o. obniżony zostanie kapitał zakładowy i pokryta strata z lat ubiegłych. W momencie zarejestrowania przez sąd obniżenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. wspólnicy spółki jawnej będą mogli zlikwidować spółkę jawną, ponieważ w spółce jawnej w księgach rachunkowych figurują tylko dwa salda to likwidację można będzie przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Zakładamy, że 1 października (po zarejestrowaniu obniżenia kapitału w spółce z o.o.) wspólnicy spółki jawnej podejmą uchwałę o likwidacji spółki, a 2 października zakończą likwidację.

Prosimy o podanie informacji na podstawie danych z naszych założeń na jaki dzień spółka jawna ma sporządzić bilans i czy bilans należy złożyć w KRS wraz ze wnioskiem o wykreślenie spółki jawnej z rejestru?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX