Który przepis stanowi podstawę do żądania oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu, spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji jedynie od najkorzystniejszego wykonawcy, w przypadku zastosowania procedury odwróconej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 139 ust. 2 PZP w przypadku zastosowania tzw. procedury odwróconej wykonawcy mogą nie składać wraz z ofertą oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 PZP w sytuacji, gdy zamawiający przewidział możliwość żądania tego oświadczenia tylko od wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona.

Który artykuł ustawy PZP stanowi podstawę wezwania do złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 PZP w sytuacji, gdy zamawiający zastosował możliwość wezwania tylko wykonawcy najkorzystniejszego?

Artykuł 126 ust. 1 PZP odnosi się do podmiotowych środków dowodowych, a zgodnie z art. 7 pkt 17 PZP oświadczenie z art. 125 ust. 1 PZP nie stanowi podmiotowego środka dowodowego. Z drugiej strony brak dokumentu w ofercie i możliwości złożenia na wezwanie, o którym mowa w art. 128 ust. 1 PZP pozbawia wykonawcę szansy pierwszorazowej weryfikacji dokumentu JEDZ przez zamawiającego.

Proszę o rozpisanie sposobu postępowania w sytuacji, gdy zamawiający nie żąda wraz z ofertą dokumentu JEDZ w procedurze odwróconej oraz gdy żąda od wszystkich wykonawców oświadczenia już na etapie składania ofert.

Czy w sytuacji żądania oświadczenia wraz z ofertą zamawiający musi zastosować procedurę uzupełnienia dokumentu w stosunku do wszystkich wykonawców?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX