Który podmiot jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód opadowych do środowiska w opisanej sytuacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Piętowska Ewa
Odpowiedzi udzielono: 13 lipca 2015 r.

PYTANIE

Zakład nr 1 odprowadza wody opadowe i roztopowe z utwardzonych powierzchni oraz wody z dachów budynku do zakładowej sieci kanalizacji deszczowej, następnie krytym kolektorem do rowu KD (własność gminy). Sieć ta nie jest wyposażona w urządzenia podczyszczające i zakład nie posiada pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód opadowych do środowiska (rowu). Do sieci kanalizacyjnej tego zakładu odprowadzane są także wody opadowe z terenu należącego do zakładu nr 2. Zakład nr 1 aktem notarialnym w 2009 r. sprzedał zakładowi nr 2 działkę, po której biegnie końcowy odcinek wspólnego dla tych zakładów krytego kolektora odprowadzającego wody opadowe z tych zakładów do środowiska.

Czy zobowiązanym do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego jest zakład nr 1, gdyż to jego sieć kanalizacyjna wprowadza wody opadowe do środowiska?

Tak twierdzi WIOŚ, tj. że to zakład nr 1 jest korzystającym ze środowiska i to on zobowiązany jest do uregulowania kwestii odprowadzania wód opadowych w postaci pozwolenia wodnoprawnego.

Czy zobowiązanym do uzyskania pozwolenia jest jednak zakład nr 2, który posiada tytuł prawny do działki, na której znajduje się końcowy odcinek wspólnego kolektora?

Analizując art. 3 pkt 31 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., należy stwierdzić, że prowadzącym instalację jest podmiot posiadający tytuł prawny do terenu, na którym się on znajduje, czyli zakład nr 2.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX