Któremu z rodziców przyznać świadczenie dobry start, świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze oraz KDR?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Obydwoje rodzice, nie będący małżeństwem, złożyli wnioski na świadczenia dobry start, świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze oraz kartę dużej rodziny.

Ponieważ nastąpił zbieg praw do świadczeń tutejszy organ wystąpił do Kierownika GOPS o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Z wywiadu wynika, że rodzice mieszkają razem oraz trójką dzieci, lecz są w konflikcie. Ojciec dzieci przygotowuje im rano śniadanie i dwoje zawozi na autobus szkolny. Z najmłodszym synem zostaje matka i przygotowuje obiad. Dzieci ze szkoły odbiera ojciec i po wspólnie zjedzonym obiedzie ojciec opuszcza dom (czasami odrabia z dziećmi lekcje), wracając późno w nocy lub nad ranem. Podczas pierwszej wizyty pracownika socjalnego w ww. środowisku ojca dzieci nie zastano. Podczas kolejnej wizyty był obecny, lecz cały czas przekrzykiwali się wzajemnie i się kłócili. Pracownik dodał, że podczas wywiadu środowiskowego nie da się ustalić, kto sprawuje opiekę nad dziećmi. Obydwoje nie pracują, wrócili z zagranicy, gdzie już tam ojciec miał zasądzone alimenty na dzieci.

Jak postąpić w powyższej sytuacji?

Komu przyznać świadczenia?

Pierwszy wnioski złożył ojciec.

Czy można zawiesić postępowanie do czasu rozstrzygnięcia sprawy dotyczącej opieki nad dziećmi przez sąd, która ma się odbyć w grudniu br.?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access