Które z rodziców powinno pobierać świadczenie rodzinne i wychowawcze, jeśli sąd zmienił miejsce pobytu dzieci i ustanowił je przy rodzicu, który do tej pory nie pobierał świadczeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 18 listopada 2016 r.

PYTANIE

Matka po rozwodzie i z zasądzonymi alimentami oraz miejscem pobytu małoletniego dziecka przy matce, pobierała świadczenia rodzinne na córkę od 1 listopada 2015 r. do 31 października 2016 r. oraz świadczenie wychowawcze córkę od 1 kwietnia 2015 r. do 30 września 2016 r. (z dniem 1 października 2016 r. wstrzymano wypłatę świadczenia). 10 października 2016 r. ojciec dziecka złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych wraz z dodatkami na nowy okres zasiłkowy 2016/2017, a także wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego na córkę, przedstawiając jednocześnie nowe postanowienie Sądu o zmianie miejsca pobytu małoletniego dziecka, które stało się prawomocne 20 czerwca 2016 r., w którym udziela się ojcu zabezpieczenia w ten sposób, że na czas toczącego się postępowania miejsce pobytu dziecka ustala się przy ojcu. Ojciec nie ma ustalonych alimentów na dziecko, pozew został dopiero złożony w październiku w Sądzie Rodzinnym.

Czy świadczenie wychowawcze i rodzinne pobrane przez matkę jest świadczeniem nienależnie pobranym i należy żądać zwrotu, czy też należy kierować się zasadą dobra dziecka i świadczenie pobiera jeden z rodziców, który ma pełne prawa rodzicielskie i ustalone alimenty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX