Która ze spółek należących do grupy kapitałowej powinna zawnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 2 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka X była członkiem podatkowej grupy kapitałowej. W 2020 roku po ustaniu PGK, powstał obowiązek korekty zeznania CIT, za lata w których X była członkiem PGK. Z korekty wynika nadpłata dla PGK, jednak z podziału dla poszczególnych Spółek wynika, że za ten okre niektóre Spółki mają nadpłatę, a inne niedopłatę. Przykładowo - nadpłata PGK - 20000 spółka X nadpłata - "22000", spółka "Y" nadpłata 1000, spółka "Z" niedopłata - 3000 Z Ordynacji wynika, że uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty przysługuje spółkom, które tworzyły podatkową grupę kapitałową w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie utraty przez grupę statusu podatnika w zakresie zobowiązań tej grupy.

Czy przez ten zapis należy rozumieć, że z korektą deklaracji i wnioskiem o nadpłatę może wystąpić jedna (dowolna) Spółka i zawnioskować o 20000? Czy wszystkie Spółki powinny wystąpić łącznie? Czy każde ze Spółek powinna wystąpić odrębnie i wskazać swoje wartości? Przy twierdzącej odpowiedzi na to pytanie, prosimy o doprecyzowanie jak należy złożyć deklarację korygującą, czy wówczas wystarczy złożenie korekty przez jednego z uczestników grupy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX