Która z opisanych instalacji będzie wymagała pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na terenie zakładu eksploatowane są cztery instalacje, z których ma miejsce zorganizowana emisja do powietrza substancji normowanych. Wszystkie cztery instalacje są innego rodzaju niż te, o których mowa w załączniku do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz. U. Nr 130, poz. 881) - dalej r.w.g.p.p. Do instalacji nie stosuje się przepisów w sprawie standardów emisyjnych. Z instalacji nr 1 są emitowane izocyjaniany. Z instalacji nr 2 i 3 są emitowane pyły (PM10, PM2,5). Z instalacji nr 4 jest emitowany formaldehyd. Tylko substancja wprowadzana z instalacji nr 4 przekracza 10% wartości odniesienia uśrednionych dla jednej godziny. Pozostałe substancje z pozostałych instalacji nie przekraczają 10%. Paragraf 1 ust. 3 r.w.g.p.p. mówi, iż pozwolenia nie wymagają instalacje w przypadku gdy żadna z substancji wprowadzanych do powietrza z wszystkich tych rodzajów instalacji nie powoduje przekroczenia 10% wartości odniesienia uśrednionych dla 1 godziny.

Czy w związku z tym w przedmiotowym przypadku pozwolenia będzie wymagała tylko instalacja nr 4?

Czy przekroczenie 10% wartości odniesienia dla substancji emitowanej z instalacji nr 4 w związku z § 1 ust. 3 r.w.g.p.p. powoduje również konieczność uzyskania pozwolenia na emisję dla pozostałych trzech instalacji?

Czy przy ocenie przekraczania 10% wartości odniesienia dla emisji pyłu z instalacji nr 2 i 3 należy oceniać każdą emisję odrębnie i niezależnie dla każdej instalacji, czy sumować obie emisje z obu instalacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX