Kto powinien zlecić biegłym wykonanie opinii dotyczącej rozmiaru ograniczenia wartości użytkowej gruntu - starosta czy sprawca degradacji gruntów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Artykuł 22 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l., upoważnia starostę do wydawania decyzji w sprawach rekultywacji i zagospodarowania gruntów zdegradowanych lub zdewastowanych, określając m.in. stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów ustalony na podstawie opinii, o których mowa w art. 28 ust. 5 u.o.g.r.l.(rozmiar ograniczenia wartości użytkowej gruntów ustala się na podstawie dwóch odrębnych opinii rzeczoznawców). Zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 17 listopada 2004 r., II SA 4116/03 "Koszty sporządzenia opinii i związanej z tym pracy rzeczoznawcy należy uznać za część składową ogólnych kosztów rekultywacji, obciążających zgodnie z art. 20 ust. 1 u.o.g.r.l osobę powodującą utratę albo ograniczenie wartości użytkowej gruntów, czyli - w rozpatrywanym przypadku - inwestora. Nie ma bowiem argumentów przemawiających za tym, by koszty sporządzenia tego rodzaju obowiązkowych opinii rzeczoznawcy ponosił Skarb Państwa lub strona".

W jaki sposób wymóc na sprawcy degradacji gruntu poniesienie kosztów sporządzenia opinii biegłych, o których mowa w ww. przepisach?

Kto powinien zlecić biegłym wykonanie opinii - starosta czy sprawca degradacji gruntów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX