Kto powinien zapewnić agregat prądotwórczy świadczeniobiorcy wymagającemu nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej do celów wentylacji mechanicznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klisowska Izabela
Odpowiedzi udzielono: 8 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kto powinien zapewnić agregat prądotwórczy, ewentualnie inne źródło energii elektrycznej (inne niż bateria respiratora gwarantujące prace przez 4 godziny bez zasilania) świadczeniobiorcy wymagającemu nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej do celów wentylacji mechanicznej w ramach długoterminowej opieki zdrowotnej udzielanej w warunkach domowych zgodnie z § 6 ust. 1 r.ś.g.ś.o.d.?

Specjalistyczne przedsiębiorstwa zajmujące się świadczeniem usług z zakresu długoterminowej opieki zdrowotnej w warunkach domowych dostarczają świadczeniobiorcą niezbędne urządzenia do wentylacji mechanicznej wraz z baterią zapewniająca prace przez 4 godziny bez zasilania. Jednak na wypadek sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe i inne przesyłają do Starostwa Powiatowego wykaz osób z danego powiatu, które wymagają nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej z prośbą o opracowanie procedur w Powiatowym Planie Zarządzania Kryzysowego na wypadek zaistnienia opisanego wyżej zdarzenia nadzwyczajnego. Analizując przepisy u.z.k. oraz u.s.p. brak jest ustawowych delegacji do podejmowania działań przez samorząd powiatowy w tym zakresie, nawet w zakresie przetwarzania danych osobowych świadczeniobiorców.

Kto powinien podjąć działania zmierzające do przygotowania takiej procedury i zapewnienia awaryjnego źródła zasilania - samorząd szczebla powiatowego, czy samorząd szczebla gminnego?

Czy samorząd szczebla gminnego w nawiązaniu do przepisów art. 7 ust. 1 pkt 3, pkt 6 i pkt 14 nie ma niejako w swoich zadaniach własnych wpisanych tych zadań i np. powiadomienia o występowaniu takich osób na terenie swoje gminy właściwego zakładu dystrybucji energii elektrycznej oraz właściwej jednostki Państwowej Straży Pożarnej mającej kompetencje do podejmowania działań ratowniczych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX