Kto powinien sfinansować procedurę postępowania poekspozycyjnego na materiał potencjalnie zakaźny studenta odbywającego wakacyjną praktykę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 31 lipca 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kto powinien sfinansować procedurę postępowania poekspozycyjnego na materiał potencjalnie zakaźny studenta odbywającego wakacyjną praktykę obowiązkową/nieobowiązkową ze względu na program nauczania na uczelni wyższej, ucznia będącego słuchaczem policealnej szkoły (kształcącej w kierunku medycznym), stażysty odbywającego staż specjalizacyjny lub stażysty skierowanego przez urząd pracy- jeśli te osoby są narażone na ewentualne zarażeniem się szkodliwym czynnikiem biologicznym np. WZW lub HIV?

Czy szpital przyjmujący ww. osoby na praktyki/staż może wymagać od uczelni/ szkoły zawarcia w porozumieniu określenia płatnika np. przeprowadzenia kosztów konsultacji i wykonania badań laboratoryjnych na obecność wirusów WZW i WZW oraz zastosowania kuracji retrowirusowej po ekspozycji?

Czy w przypadku odmowy ze strony uczelni/szkoły można zobowiązać ww. osoby do pokrycia takich kosztów?

Jak postąpić w przypadku stażystów z urzędu pracy, ze względu na brak umowy a tylko wystawione skierowane do odbywania stażu w szpitalu?

Czy ewentualnie posiadanie przez te osoby prywatnych ubezpieczeń OC i NW dla zawodów medycznych zabezpieczy finansowanie tego przez ubezpieczyciela (jakie wpisy powinny być zawarte w ubezpieczeniu)?

Proszę o podanie podstawy prawnej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX