Kto powinien ponosić koszty usunięcia awarii na odcinku przyłącza wodociągowego, znajdującego się poza granicami nieruchomości odbiorcy usług, w gruncie należącym do gminy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mazurkiewicz Jakub
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w ramach statutowej działalności wykonuje m.in. prace polegające na usuwaniu awarii na przyłączach wodnych i kanalizacyjnych. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych odpowiada odbiorca usług. Zawierane przez spółkę umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie zawierają odmiennych postanowień. Awarie na przyłączach spółka usuwa na zlecenie odbiorcy usług i obciąża odbiorcę kosztami usunięcia awarii. W związku z rozbieżnościami w zakresie określenia granic przyłącza wodnego powstał problem z ustaleniem osoby zobowiązanej do poniesienia kosztów usunięcia awarii na przyłączu wodociągowym. Zgodnie z definicją zawartą w ww. ustawie, przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym (art. 2 pkt 6). Z definicji tej wynika wyraźnie, że przyłącze wodociągowe może wykraczać poza granice nieruchomości odbiorcy usług.

Kto – przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, czy odbiorca usług - powinien ponosić koszty usunięcia awarii na odcinku przyłącza wodociągowego, znajdującego się poza granicami nieruchomości odbiorcy usług, w gruncie należącym do gminy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX