Kto powinien ponieść koszty wyliczenia prawidłowych udziałów w nieruchomości wspólnej dla wszystkich lokali?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 20 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zarządzamy dużą wspólnotą mieszkaniową. W części parterowej znajdują się lokale użytkowe. Współwłaściciel jednego z lokali użytkowych poinformował nas, że w 2017 r. nastąpił podział lokalu na dwa lokale (wynika to również z prawomocnego postanowienia sądu). Wspólnota mieszkaniowa nie podjęła uchwały w tej sprawie, jako zarządca wspólnoty mieszkaniowej nie zostaliśmy poinformowani o tej sprawie. Z postanowienia wynika, że łączna powierzchnia nowo powstałych lokali jest o 7,5 m2 mniejsza od powierzchni lokalu pierwotnego. Udział procentowy w nieruchomości wspólnej lokalu przed podziałem wynosił 6,6% (jeden z lokali posiada udział 2,77%, a drugi 3,83%). Pomimo zmniejszenia powierzchni użytkowej Wspólnoty Mieszkaniowej o 7,5 m2 biegły sądowy uznaje, że łączny udział nowo powstałych lokali w nieruchomości wspólnej wynosi nadal 6,6%. Właściciel jednego z lokali wystąpił do nas z pismem w sprawie wyliczenia prawidłowych udziałów w części wspólnej (wraz z jego lokalem).

Jak powinien zachować się w tej sytuacji zarządca?

Czy w związku z uprawomocnieniem postanowienia, sensowne jest podejmowanie przez wspólnotę mieszkaniową uchwały w sprawie wyrażenia zgody na podział lokalu?

Kto powinien ponieść koszty wyliczenia prawidłowych udziałów w nieruchomości wspólnej dla wszystkich lokali w sytuacji jak wyżej?

Na jaki dzień powinno zostać przygotowane naliczenie opłat, tj. po uprawomocnieniu postanowienia, czy po dokonaniu wpisu do księgi wieczystej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX