Kto powinien kierować na badania testem antygenowym osoby uczestniczące w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na COVID-19, w celu zwolnienia ich z obowiązkowej kwarantanny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 lutego 2021 r.
Autor odpowiedzi: Bogusiak Marta
Odpowiedzi udzielono: 27 listopada 2020 r.

PYTANIE

Kto powinien kierować na wykonanie badania testem antygenowym w kierunku SARS-CoV-2 personel szpitala - pracowników wykonujących zawody medyczne /osoby uczestniczące w udzielaniu świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19, codziennie, przed rozpoczęciem uczestniczenia w udzielaniu świadczeń, przez okres co najmniej 7 dni (tj. po styczności ze źródłem wirusa) - co określono rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2020 r. (Dz.U. poz. 1942)?

Czy jest to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz izby przyjęć/sor (skierowanie następuje na takich samych zasadach jak obowiązujące u pacjentów i badanie jest badanie jest finansowane przez NFZ), czy też kierującym może być pracodawca - lekarz medycyny pracy (badanie na koszt pracodawcy, z inicjatywy pracodawcy lub na wniosek pracownika)?

Czy badanie pracowników testem w kierunku SARS-CoV-2 może być zarządzone przez pracodawcę jako obowiązkowe (bez uzyskiwania zgody pracowników, na podstawie imiennego skierowania wystawionego przez lekarza medycyny pracy), w związku z zapobieganiem zakażeniom i zwalczaniem chorób zakaźnych, w oparciu o przepisy sanitarno-epidemiologiczne ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX