Kto posiada legitymację w procesie o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionej w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy naczelnik urzędu skarbowego, jako administracyjny organ egzekucyjny, prowadzący na rzecz wierzyciela(gminy) egzekucję zaległych podatków jest uprawniony do złożenia wraz z wnioskiem o zajęcie nieruchomości wniosku o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej(KW) a rzeczywistym stanem prawnym?

W toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych wierzyciel (gmina) ustalił, że zobowiązany jest właścicielem nieruchomości, dla której złożona jest księga wieczysta. Jednak w dziale II KW jako właściciel ujawniona jest – matka zobowiązanego, natomiast w dziale III KW zawarte jest ostrzeżenie, że treść KW w zakresie wpisu prawa własności jest niezgodna z rzeczywistym stanem prawnym i że właścicielem jest zobowiązany. Z uzyskanych w sądzie rejonowym informacji wynika, że to naczelnik urzędu skarbowego zamierzający prowadzić egzekucję z nieruchomości zobowiązanego jednocześnie z wnioskiem o zajęcie nieruchomości winien złożyć wniosek o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym. Ponadto pracownica sądu, po analizie księgi wiecznej ustaliła, że niezbędne dokumenty wskazujące na prawo własności zobowiązanego są w dyspozycji VI wydziału ksiąg wieczystych. Innego zdania jest naczelnik urzędu skarbowego, który prowadzi egzekucję wobec zobowiązanego. Twierdzi on, że na podstawie art. 6262 § 5 ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, powództwo o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionej w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym może wytoczyć wierzyciel, nie zaś organ egzekucyjny, który na rzecz wierzyciela prowadzi egzekucję. Wierzyciel po analizie ww. przepisu stwierdził, że nie przysługuje mu prawo, które może być wpisane w KW tj. służebność czy hipoteka, dlatego nie ma prawa składania wniosku o usunięcie niezgodności.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX