Kto po wygaśnięciu pozwolenia wodnoprawnego staje się właścicielem urządzeń wodnych, jeśli orzeczono o ich niezbędności, a właściciel wody nie jest zainteresowany przejęciem tych urządzeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 5 lutego 2016 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczy art. 139 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku wygaśnięcia pozwolenia wodnoprawnego urządzenia wodne mogą zostać przejęte (bez odszkodowania) na własność właściciela wody, chyba że właściciel urządzeń (w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji o wygaszeniu) rozporządzi prawem własności tych urządzeń. Urządzenia "mogą" zostać przejęte, a tym samym - aby tak się stało - właściciel wody musiałby podjąć w tym kierunku jakieś czynności.

Jakie czynności musiałby podjąć właściciel wody aby przejąć te urządzenia?

Jeżeli właściciel urządzeń nie rozporządzi prawem własności w określonym czasie, a właściciel wody nie będzie zainteresowany przejęciem tych urządzeń, to - po upływie terminu 6 miesięcy – kto tak na prawdę jest właścicielem tych urządzeń?

Zastanawia mnie kwestia utrzymania takich urządzeń, bo skoro są to urządzenia, których "pozostawienie jest niezbędne do kształtowania zasobów wodnych", to muszą być utrzymane w dobrym stanie, jednak ani właściciel wody, który ich nie przejmuje, ani właściciel urządzeń, któremu pozwolenie już wygasło i z urządzeń tych nie korzysta, też nie mają interesu w tym, aby ponosić koszty związane z utrzymaniem takich urządzeń.

Czy właściciel urządzeń – rozporządzając prawem własności – może wskazać, że nie chce tych urządzeń i przekazuje je właścicielowi wody nawet wbrew woli właściciela wody?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX