Kto ma złożyć wniosek do sądu o podział wieczystoksięgowy - właściciel czy użytkownik wieczysty za zgodą właściciela?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dwie działki będące w użytkowaniu wieczystym objęte są jedną księgą wieczystą. Jedna działka zabudowana jest budynkiem mieszkalnym, a druga o pow. 0,0008 ha stanowi chodnik przy ulicy. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 r. poz. 1716) – dalej u.p.p.u.w., przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości następuje z dniem: 1) założenia księgi wieczystej dla tej nieruchomości albo 2) wyłączenia z istniejącej księgi wieczystej gruntu niespełniającego warunków, o których mowa w art. 1 ust. 2 u.p.p.u.w. W przedstawionym przypadku należałoby wyłączyć z istniejącej księgi grunt niespełniający warunków, czyli działkę zajętą pod chodnik.

Kto ma złożyć wniosek do sądu o podział wieczystoksięgowy (właściciel czy użytkownik wieczysty za zgodą właściciela) i kto pokrywa koszty w tej sprawie?

Jeżeli cała ta nieruchomość objęta jedną KW obciążona jest hipoteką, czy potrzebna jest zgoda banku na taki podział wieczystoksięgowy, ewentualnie kto występuje o taką zgodę?

Jeżeli użytkownik wieczysty ma wystąpić o zgodę banku, to co w sytuacji, gdy nie będzie on przejawiał chęci podjęcia takiej czynności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX