Kto jest organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych na lokalizowanie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 30 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Kto jest organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych określonych w art. 390 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268) – dalej pr.wod., tj. lokalizowania na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko?

Artykuł 390 pr.wod. nie jest enumeratywnie wymieniony w art. 240 pr.wod., który opisuje właściwość organów Wód Polskich ani w art. 397 ust. 3 pkt 1 i 2 pr.wod. Jednakże w świetle zapisów art. 397 ust. 3 pkt 1 lit. a tiret pierwszy wydaje się, iż jeżeli mamy do czynienia z taką inwestycją wydawanie pozwoleń wodnoprawnych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią takich inwestycji winno należeć do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Tymczasem RZGW – powołując się na art. 397 ust. 3 pkt 2 tj.: na fakt, iż pozwolenie wodnoprawne na lokalizowanie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko nie jest wymieniony w art. 397 ust. 3 pkt 1 odsyła do Zarządów Zlewni wnioski o pozwolenia wodnoprawne np. na "odcinki" autostrady prowadzone przez obszary szczególnego zagrożenia powodzią. Dochodzi zatem do sytuacji, że inwestor na jedną inwestycję musi posiadać pozwolenia wodnoprawne od dwóch organów Wód Polskich.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX