Kto jest organem właściwym do przeprowadzenia postępowania w sprawie skierowania mieszkańca prywatnego DPS do innej placówki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sierpowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 6 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Art. 101 ust. 2a [Właściwość miejscowa gminy]:

W przypadku osoby przebywającej w placówce zapewniającej całodobową opiekę lub domu pomocy społecznej na podstawie umowy cywilnej właściwa miejscowo jest gmina miejsca zamieszkania tej osoby sprzed rozpoczęcia pobytu w tego typu placówce lub domu.

Art. 65 [Domy pomocy społecznej prowadzone przez podmioty niepubliczne]:

1. Do domów pomocy społecznej prowadzonych przez podmioty niepubliczne, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2-4, jeżeli nie są one prowadzone na zlecenie organu jednostki samorządu terytorialnego, nie stosuje się art. 59-64b.

1a. W przypadku domów pomocy społecznej, o których mowa w ust. 1, wydatki, o których mowa w art. 58 ust. 1, 3 i 4, mogą zostać uregulowane odmiennie w umowie stanowiącej podstawę pobytu mieszkańca w domu pomocy społecznej lub w regulaminie domu pomocy społecznej.

2. W przypadku braku miejsc w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym lub powiatowym gmina może kierować osoby tego wymagające do domu pomocy społecznej, który nie jest prowadzony na zlecenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub starosty.

W takim przypadku stosuje się odpowiednio art. 59 ust. 1 i art. 61-64b, z tym że wysokość opłaty za pobyt w takim domu określa umowa zawarta przez gminę z podmiotem prowadzącym dom.

Kogo dotyczy umowa cywilna z art. 101, czy mieszkańca czy gminy?

Czy umowa, o której mowa art. 101 to ta sama umowa, o której mowa w art. 65?

Pan, który kiedyś był mieszkańcem naszej gminy obecnie (od 2 lat) przebywa w prywatnym domu pomocy na terenie innej gminy. Pan posiada z prywatnym domem umowę. Nasza gmina nie kierowała Pana do prywatnego domu - nie posiadamy żadnej umowy pomiędzy Gminą a prywatnym DPS. W chwili obecnej Pan chce zostać skierowany do powiatowego DPS.

Czy gminą właściwą będzie nasza gmina czy gmina obecnego miejsca zamieszkania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX