Kto jest odpowiedzialny za wycinkę drzewa po zniesieniu formy ochrony przyrody, gdy drzewo to rośnie na prywatnej nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 3 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina na swoim terytorium posiada park krajobrazowy wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa, który jest własnością prywatną Państwa XY, na terenie tego parku rośnie drzewo ustanowione pomnikiem przyrody. Urząd gminy zlecił wykonanie ekspertyzy dendrologicznej, z której wynika, że należy rozważyć możliwość zdjęcia klauzuli ochronności oraz usunąć drzewo, ponieważ utraciło wartości przyrodnicze oraz zagraża bezpieczeństwu. Urząd gminy przesłał do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska projekt uchwały celem uzgodnienia zniesienia formy ochrony przyrody. Projekt uzgodniono, obecnie projekt uchwały będzie ogłaszany na sesji rady gminy. Po zdjęciu formy ochrony przyrody drzewo, będące wcześniej pomnikiem przyrody staje się zwykłym drzewem, rosnącym na prywatnej działce. Jako jednostka samorządu terytorialnego nie mamy już nic do tego drzewa, ponieważ straciło klauzulę ochronności i jest zwykłym drzewem bez ochrony. Wszelkie prace związane z pielęgnacją i usuwaniem podsuszy ciążą na gminie do dnia niepozbawienia pomnika przyrody ochronności.

Kto teraz jest odpowiedzialny za wycinkę omawianego wyżej wymienionego drzewa - gmina czy Państwo XY (właściciele nieruchomości)?

Gmina czy Państwo XY powinni wystąpić do Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wycinkę drzewa?

Proszę o podanie podstawowy prawnej, orzeczeń sądów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX