Kto i w jakim zakresie może świadczyć usługi dodatkowej opieki pielęgnacyjnej sprawowanej nad pacjentem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 9 listopada 2023 r.
Autor odpowiedzi: Twarowski Adam
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2021 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 34 u.p.p. pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, która "nie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych". Podobny zapis znajduje się w art. 23 ust. 1-2 u.z.p.p., które stanowią, że pielęgniarka i położna mogą wykonywać w podmiocie leczniczym "dodatkową opiekę pielęgnacyjną", o której mowa w art. 34 u.p.p., na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pacjentem, osobą bliską lub opiekunem prawnym. Pielęgniarka informuje podmiot leczniczy, w którym będzie wykonywać opiekę pielęgnacyjną najpóźniej w dniu podjęcia opieki. Jednak w myśl art. 4. ust. 1 pkt. 3 u.z.p.p. polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, do których w szczególności należy planowanie i sprawowaniu opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem.

Jaki rodzaj rodzaj usług można zaliczyć, w myśli art. 23 ust. 1-2 u.z.p.p., do "dodatkowej opieki pielęgnacyjnej", skoro opieka pielęgnacyjna udzielana przez pielęgniarkę jest rodzajem świadczeń zdrowotnych?

Kolejna kwestia to które pielęgniarki mogą świadczyć taki rodzaj usług. Zgodnie z art. 20 u.d.l. miejscem wezwania pielęgniarki, która wykonuje zawód w ramach działalności leczniczej jako indywidualną praktykę lub indywidualną specjalistyczną praktykę wyłącznie w miejscu wezwania, nie może być zakład leczniczy.

Czy w takim razie tylko pielęgniarki zatrudnione w danym podmiocie leczniczym, w którym przebywa pacjent, mogą świadczyć usługi dodatkowej opieki pielęgnacyjnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX