Klient jest właścicielem odrębnej własności samodzielnego lokalu strychowego w budynku wielorodzinnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 18 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klient jest właścicielem odrębnej własności samodzielnego lokalu strychowego w budynku wielorodzinnym?

Płaci on czynsz do wspólnoty mieszkaniowej liczony od powierzchni użytkowej lokalu. W toku postępowania egzekucyjnego z ww. nieruchomości okazało się, że lokal ma znacznie mniejszą powierzchnię użytkową (występują liczne skosy, w zależności od wysokości skosu, wysokość lokalu jest poniżej 1,4 m2 albo od 1,4 m2 do 2,1 m2 oraz pow. 2,1 m2). Wspólnota mieszkaniowa, gdy dowiedziała, że powierzchnia użytkowa jest błędnie naliczona, podjęła uchwałę o zmianie naliczania czynszu biorąc pod uwagę udział w nieruchomości wspólnej, co również obliczane jest od powierzchni użytkowej lokalu. Klient chce kompleksowo uregulować kwestię powierzchni użytkowej lokalu, tak aby ustalić, jaka ona w rzeczywistości jest i jaki jest tym samym jego udział w nieruchomości wspólnej.

Od czego musi zacząć?

Jaki pozew/wniosek złożyć?

Kto będzie stroną/uczestnikiem postępowania?

Jaka powinna być podstawa prawna roszczenia?

Czy klient powinien oprzeć swoje roszczenie o art. 10 ustawy z 6.07.1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2019 r. poz. 2204) - dalej u.k.w.h. czy też 27 ust. 1 u.k.w.h.?

Czy musi zgłosić powyższe nieprawidłowości do starostwa?

Jak uregulować kwestię w księgach wieczystych?

Wspólnota nie chce dobrowolnie przeprowadzić inwentaryzacji budynku i na nowo ustalić udziału wszystkich właścicieli w nieruchomości wspólnej z uwagi na wiążące się z tym koszty.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX