Kiedy zamawiający zobowiązany będzie do sporządzenia analizy potrzeb i wymagań?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Banasik Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Analiza potrzeb - zgodnie z art. 83 ust. 1 n.p.z.p. zamawiający przed wszczęciem postępowania o udzielnie zamówienia (liczba poj.) dokonuje analizy potrzeb i wymagań, uwzględniając rodzaj i wartość zamówienia.

Czy zamawiający jest zobowiązany do przeprowadzenia tej czynności w sytuacji, gdy zamówienie stanowi część zamówienia o wartości równej lub przekraczającej progi unijne i biorąc pod uwagę asortyment zostało zagregowane do jednej grupy i dlatego musi zostać ogłoszone w DUUE, natomiast sama jego wartość jako pojedynczego zamówienia jest mniejsza niż próg unijny?

Jak należy rozumieć zastosowanie przez ustawodawcę liczby pojedynczej w odniesieniu do zwrotu "(...) o udzielnie zamówienia(...), rodzaj i wartość zamówienia"?

Czy sam fakt, że stanowi ono część całości, pomimo wartości mniejszej dla tej części już obliguje zamawiającego do dokonania analizy potrzeb?

Przykładem mogą być usługi projektowe (kilka odrębnych pozycji w planie zamówień, każda poniżej progów, a łącznie wartość zamówienia przekracza próg unijny).

Czy przygotowując postępowanie np. na leki, zamówienie składające się z wielu pakietów, których łączna wartość przekracza progi unijne i z uwagi na ten fakt zamawiający ogłasza postępowania w DUUE, należy przygotowywać analizę potrzeb (wartość poszczególnych pakietów mieści się w kwotach krajowych lub progu mniejszym niż 130.000 zł)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX