Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2009 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2008 r.

PYTANIE

Zawarliśmy umowę z kontrahentem niemieckim na rozładunek, załadunek i magazynowanie węgla przewiezionego barkami z Polski do Niemiec. Dostawca wystawił 19 września 2006 r. fakturę za wykonanie usługi rozładunku, z terminem płatności 14 dni od daty wystawienia faktury i z podanym NIP DE. Na fakturze dostawca nie wykazuje VAT.

Czy jest to dla nas import usług? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Kiedy należy wystawić fakturę wewnętrzną? Czy należy zastosować 22% stawkę VAT? Kiedy wolno nam odliczyć VAT naliczony? Z jakiego dnia należy przyjąć kurs do przeliczenia podstawy opodatkowania VAT na fakturze wewnętrznej dokumentującej import usług? Z jakiego dnia należy zastosować kurs do przeliczenia zapłaty kontrahentowi? W jakim miesiącu wykazać fakturę wewnętrzną w deklaracji VAT-7? Czy w tym samym miesiącu trzeba odliczyć VAT naliczony? Czy tę usługę należy wykazywać w deklaracji podsumowującej VAT UE?

Czy warunkiem zaliczenia usługi do importu usług jest podanie na fakturze NIP UE sprzedawcy i nabywcy? Czy NIP powinien widnieć na fakturze wewnętrznej dotyczącej importu usług?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację