Kiedy sprawozdanie finansowe polskiego oddziału przedsiębiorcy zagranicznego uważa się za zatwierdzone?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Mikulska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2019 r.

PYTANIE

W Polsce zarejestrowany jest oddział przedsiębiorcy zagranicznego - niemieckiej spółki z o.o. Po zakończeniu roku obrotowego na bieżąco sporządzane były sprawozdania finansowe oddziału, które przesyłane były do jednostki macierzystej w celu dokonania konsolidacji sprawozdania finansowego oddziału ze sprawozdaniem finansowym jednostki macierzystej. Zgodnie z art. 53 ust. 2b ustawy o rachunkowości - roczne sprawozdanie finansowe oddziału uważa się za zatwierdzone, jeżeli zostało zatwierdzone sprawozdanie finansowe przedsiębiorcy zagranicznego, obejmujące dane sprawozdania tego oddziału. Na podstawie powyższego przepisu oddział - chcąc wypełnić w Polsce obowiązki związane z ogłaszaniem sprawozdań finansowych - zwrócił się do jednostki macierzystej z prośbą o przesłanie uchwał zgromadzenia wspólników, zatwierdzających sprawozdanie finansowe całego przedsiębiorstwa, tj. skonsolidowanego sprawozdania jednostki macierzystej i oddziału. Oddział spotkał się jednak z odmową, z uzasadnieniem, że możliwe jest tylko przesłanie odrębnych uchwał, zatwierdzających jedynie sprawozdanie finansowe polskiego oddziału, a nie całego skonsolidowanego sprawozdania finansowego całego przedsiębiorstwa. Niemiecka spółka uważa, że nie ma w Polsce obowiązku publikować danych dotyczących jej niemieckiej działalności.

Czy złożenie w Polsce w sądzie rejestrowym i w urzędzie skarbowym sprawozdań finansowych polskiego oddziału wraz z uchwałami zgromadzenia wspólników niemieckiej spółki, zatwierdzającymi sprawozdanie finansowe jedynie oddziału, jest dopuszczalne?

Czy polskie organy mogą egzekwować obowiązek złożenia protokołów niemieckiego zgromadzenia wspólników, skoro odbywa się ono zgodnie z niemieckimi przepisami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX