Kiedy spółki muszą prowadzić dokumentację transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Brzeziński Artur
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2013 r.

PYTANIE

Wspólnikami polskiej spółki z o.o. X działającej w kraju zajmująca się najmem, są osoba fizyczna (Polak) - prezes spółki (54,62% udziałów) i osoba zagraniczna - 45,38% udziałów. Prezes spółki X ma 65% udziałów w polskiej spółce Y działającej w kraju, która wynajmuje pomieszczenia i tam również pełni funkcje prezesa, drugim udziałowcem jest osoba zagraniczna 35% (inna niż w spółce X).

Czy spółki są podmiotami powiązanymi? Po przekroczeniu jakiego limitu są zobowiązane do sporządzenia dokumentacji pomiędzy podmiotami powiązanymi. W art. 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych mowa o należnościach wynikających transakcji dokonywanych na rzecz podmiotów mających siedzibę w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Jak to ma się do naszej sytuacji?

Gdzie można znaleźć wykaz tych krajów?

Jak powinna wyglądać taka dokumentacja?

Czy musimy ją prowadzić w obu spółkach, czy też wystarczy w jednym podmiocie?

Czy powinna być opisywana w dokumentacji każda faktura za najem po przekroczeniu limitu?

Czy mają to być kwoty netto?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access