PYTANIE
Jesteśmy spółką prawa handlowego, która m.in. występuje na rynku w charakterze instytutu badawczego. W ramach realizacji nowego projektu badawczego spółka otrzyma materiał do badań (sekwencje DNA), na których będzie możliwe wykonanie zaplanowanych prac i testów. Materiał ten otrzymamy nieodpłatnie od zewnętrznej firmy na podstawie zawartej umowy, która wstępnie nabyty materiał zmodyfikowała. Z informacji jakie otrzymaliśmy od specjalisty z tej dziedziny, materiał który nabyła ta firma jest bardzo drogi (ok. 50.000 euro), ale nie całość jest nam przekazywana, tylko część zmodyfikowanego już materiału badawczego, którego w takiej postaci nie można nabyć na rynku. Materiał ten zostanie w całości zużyty w celach badawczych i nie będzie przedmiotem dalszego przekazania innym podmiotom (odpłatnie ani nieodpłatnie).
Czy spółka powinna opodatkować przychód z tytułu tego nieodpłatnego przekazania, mimo iż prawdopodobnie będziemy mieli problem z wyceną produktu, który nie jest dostępny na rynku?
Czy w takich przypadkach, kiedy nie ma problemu z ustaleniem ceny rynkowej i spółka otrzyma nieodpłatnie materiały do badań - czy jest jedna podstawowa reguła, że zawsze będzie to przychodem do opodatkowania, czy może zależy to od pewnych okoliczności?
Zaznaczam, że nie chodzi o otrzymywane próbki do badań w celu zbadania na czyjeś zlecenie ich właściwości - tylko o pozyskanie materiału, niezbędnego do przeprowadzenia badań których rezultatami zainteresowana jest spółka (w ramach prowadzonych badań podstawowych lub zmierzających do komercjalizacji odkrytych nowych rozwiązań).
ODPOWIEDŹ
Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację