Kiedy rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy? - OpenLEX

Kiedy rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 30 listopada 2020 r.

PYTANIE

Pracownik przebywał na zwolnieniu chorobowym przez 182 dni, zatem wykorzystał pełną ilość dni, za które płatne jest wynagrodzenie i zasiłek chorobowy z tytułu jednego okresu zasiłkowego. Nie ubiegał się o świadczenie rehabilitacyjne. Dzień po zakończeniu okresu zasiłkowego miał stawić się w pracy, skąd miał zostać skierowany na badania kontrolne. Pracownik nie pojawił się, natomiast na portalu ZUS PUE pojawiło się zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem. Kolejnego tygodnia pojawiło się kolejne takie zwolnienie i istnieją przypuszczenia, że sytuacja się powtórzy.

Co w sytuacji, gdy pracownik wykorzysta pełną pulę przysługującej mu opieki nad dzieckiem (i będzie to więcej niż 60 dni kalendarzowych, ponieważ sytuacja ma miejsce na przełomie roku, ponad to opieki nie są wystawiane na soboty i niedziele), a następnie w PUE pojawi się zwolnienie chorobowe dotyczące tej samej choroby, której dotyczyły 182 dni wcześniejszego zwolnienia?

Czy w związku z tym, że pracownik nie uzyskał zdolności do pracy, może nie mieć znaczenia fakt, że minęło ponad 60 dni kalendarzowych i wówczas byłby to ten sam okres zasiłkowy?

Czy w takim wypadku pracownik powinien ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne lub ewentualnie rentę?

Co jeśli zwolnienie będzie dotyczyło innej choroby, czy ma znaczenie fakt, że pracownik nie odzyskał zdolności do pracy potwierdzonej orzeczeniem lekarza medycyny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?