Kiedy przyznanie pomocy społecznej może nastąpić bez wydania decyzji i wywiadu środowiskowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 października 2018 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 30 sierpnia 2016 r.

PYTANIE

Od 5 września 2016 r. będzie obowiązywał art. 48b ustawy o pomocy społecznej o następującej treści: Zgodnie z art. 48b ust. 2 pomoc doraźna albo okresowa w postaci jednego gorącego posiłku dziennie przysługuje osobie, która własnym staraniem nie może go sobie zapewnić. Na podstawie art. 48b ust. 3 ww ustawy pomoc o której mowa w ust. 2 przyznana dzieciom i młodzieży w okresie nauki w szkole może być realizowana w formie zakupu posiłków. Art. 48b ust. 5 pomoc ustawy o pomocy społecznej mówi, iż pomoc, o której mowa w ust. 1-4, przyznawana: 1) doraźnie dzieciom i młodzieży, 2) w sytuacji kryzysowej występującej na skalę masową, a także w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej albo zdarzenia losowego - nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej, a wydatki poniesione na udzieloną pomoc nie podlegają zwrotowi.

Czy w sytuacji kiedy rodziny złożą wnioski o przyznanie świadczenia niepieniężnego w postaci zakupu posiłków dla dzieci powinien być przeprowadzony wywiad środowiskowy, wydana decyzja administracyjna na świadczenie niepieniężne w postaci zakupu posiłków, które są przyznawane na okres 6 m-cy i realizowane w szkole czy stołówce?

Czy wspomniana pomoc w art. 48b ust. 5 pkt 1 przysługuje wyłącznie w sytuacjach opisanych w art. 48b ust. 5 pkt 2 tj. w sytuacji kryzysowej występującej na skalę masową, a także w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej albo zdarzenia losowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX