Kiedy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi dodatek na zagospodarowanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Culepa Michał
Odpowiedzi udzielono: 7 maja 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Teatr jest samorządową instytucją kultury. W dniu 1 października 2011 r. zatrudniony został w teatrze pracownik na stanowisku aktora, który w chwili zatrudnienia był studentem Akademii Teatralnej w Białymstoku. Siedziba teatru znajduje się 16 km. od Białegostoku. Stałym miejscem zamieszkania aktora jest Białystok. Aktor w kwietniu 2012 r. otrzyma dyplom ukończenia szkoły wyższej i zwraca się do pracodawcy z wnioskiem o wypłatę jednorazowego dodatku na zagospodarowanie na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 31 marca 1992 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niektórych instytucji kultury (§ 13). Pracodawca nie uwzględnił w swoim regulaminie wynagradzania wypłacania takiego dodatku.

Druga sytuacja jest analogiczna z tą różnicą, że aktor zatrudniony w teatrze zmienił miejsce zamieszkania podejmując naukę w Białymstoku, jego stałym miejscem zamieszkania jest Toruń.

W obu przypadkach aktorzy nie przeprowadzili się do miejscowości, w której znajduje się siedziba teatru w związku z podjęciem stałej pracy w teatrze.

Ponadto wątpliwość budzi interpretacja zapisu "absolwent podejmujący pierwszą pracę". W ocenie pracodawcy jest to osoba, która po ukończeniu edukacji i otrzymaniu dyplomu podejmuje zatrudnienie, a nie osoba, której zatrudnienie trwa już kilka miesięcy lub rok.

Czy w przedstawionych dwóch sytuacjach pracodawca powinien wypłacić dodatek na zagospodarowanie?

W ocenie pracodawcy dodatek taki nie przysługuje.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX