Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 k.p.?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik 15.09.2016 r. wykorzystał limit zasiłku chorobowego. Pracownik nie złożył wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Poszedł jedynie na kolejne zwolnienie lekarskie od 16.09. do 26.09.2016 r. Pracodawca rozwiązał umowę o pracę w dniu 27.09.2016 r. (doręczone pracownikowi 30.09.2016 r.) na mocy art. 53 p. 1 pkt 1 k.p. W toku procesu sądowego, sąd pracy i ubezpieczeń społecznych w sprawie ubezpieczeniowej stwierdził, iż dla pracownika od 16.09.2016 r. rozpoczął się nowy okres zasiłkowy.

Czy rozwiązanie umowy o pracę jest zgodne z prawem?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access