Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od składek na PPK finansowanych przez pracodawcę? - OpenLEX

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od składek na PPK finansowanych przez pracodawcę?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 7 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na dzień 30.06.2019 r. firma zatrudnia 46 pracowników oraz na podstawie umowy zlecenia 2 osoby. Na dzień 31.12.2019 r. firma zatrudnia 47 pracowników oraz na podstawie umowy zlecenia 3 osoby. Z uwagi na liczbę osób zatrudnionych, do 27.10.2020 r. mamy obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK i do 10.11.2020 r. na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. W naszej firmie wynagrodzenie wypłacane jest do 10 dnia następnego miesiąca.

Jeśli przyjmiemy, że składki do PPK będziemy wpłacać w tym samym czasie co wypłata wynagrodzenia pracownika, tj. do 10 dnia następnego miesiąca, to kiedy powstaje obowiązek podatkowy w PIT od składek leżących po stronie pracodawcy?

Czy można składki do PPK odprowadzać w następnym miesiącu niż wypłaty dla pracowników i kiedy w takim wypadku powstanie obowiązek podatkowy za składki do PPK i jak postępować w tej sytuacji z podatkiem dochodowym (PIT) w przypadku, gdy pracownik się zwolni lub z innego powody nie będzie u nas pracował, czy na sam podatek trzeba będzie sporządzić listę płac?

Czy w sytuacji, gdy składki do PPK odprowadzać w następnym miesiącu niż wypłaty dla pracowników w innym czasie powstanie obowiązek podatkowy od części składki pracownika, a w innym od części składki pracodawcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX