Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od importu usług krótkoterminowego wynajmu żaglowców w sytuacji, gdy zagraniczny usługodawca będący podatnikiem podatku od wartości dodanej przed wykonaniem usługi wystawi faktury?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2017 r.

PYTANIE

Gmina (Najemca) w ramach organizacji imprezy wyczarterowuje od zagranicznych kontrahentów (Wynajmujący) żaglowce, które następnie mają być jej oddane do dyspozycji w dniach 1-5.08.2017 r. na terenie Polski. Zgodnie z umową zawieraną najczęściej w styczniu/lutym bieżącego roku pomiędzy Najemcą, a Wynajmującym należność za czarter uiszczona zostanie w dwóch ratach tj.: 40% płatne w terminie 14 dni roboczych od momentu otrzymania przez Najemcę rachunku/faktury wystawionego przez Wynajmującego i przesłanego na wskazany przez Najemcę adres nie później niż w ciągu 30 dni roboczych od daty podpisania umowy, 60% płatne w terminie 14 dni roboczych od momentu otrzymania przez Najemcę rachunku/faktury wystawionego przez Wynajmującego i przesłanego na wskazany przez Najemcę adres nie wcześniej niż na 14 dni roboczych przed datą rozpoczęcia realizacji umowy. Rachunki/faktury są wystawiane przez zagranicznych kontrahentów najczęściej przed wykonaniem usługi. Gmina ustaliła, że zgodnie z brzmieniem art. 28j ustawy o VAT miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu - żaglowców, będzie terytorium Polski, a czarter będzie dla niej stanowił import usług.

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od importu usług krótkoterminowego wynajmu żaglowców w sytuacji, gdy zagraniczny usługodawca będący podatnikiem podatku od wartości dodanej przed wykonaniem usługi wystawi faktury?

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od importu usług krótkoterminowego wynajmu żaglowców w sytuacji, gdy zagraniczny usługodawca niebędący podatnikiem podatku od wartości dodanej przed wykonaniem usługi wystawi rachunki?

Czy dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w opisanej sytuacji należy w ogóle brać pod uwagę art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b oraz art. 19a ust. 7 ustawy o VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX