Kiedy powstaje przychód z przedawnionych wierzytelności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 lipca 2018 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 13 października 2016 r.

PYTANIE

Spółka prowadzi działalność w zakresie szkolenia kandydatów na kierowców. Przed rozpoczęciem szkolenia kursant wpłaca zaliczkę. Jest to zazwyczaj 1/2 lub część ceny za kurs. Zaliczki spółka ewidencjonuje jako przychody przyszłych okresów, a przychód z kursu rozpoznaje w momencie zakończenia kursu, czyli wykonania usługi. Zdarza się, że kursant nie kontynuuje szkolenia i zaliczka pozostaje nierozliczona. Są przypadki, że wpłacający nie występuje o zwrot zaliczki nawet przez kilka lat.

Po jakim czasie od dokonania wpłaty roszczenie klienta z tytułu wpłaconej zaliczki ulega przedawnieniu, a na spółce – zgodnie zart. 12 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p. – ciąży obowiązek rozpoznania przychodu z tytułu przedawnionych roszczeń?

Myślałam, że okres przedawnienia wynosi 3 lata, dopóki nie zapoznałam się z opinią prawnika, który sądzi, że trzyletni okres przedawnienia dotyczy roszczeń przedsiębiorcy wobec innych osób, ale nie w pełni mechanizm ten działa odwrotnie. Uważa on, że roszczenie osoby fizycznej (tak jak w opisywanym przypadku) w stosunku do przedsiębiorcy przedawnia się po 10 latach. Fiskus chciałby mieć rozpoznany przychód po trzech latach przedawnienie.

Ale czy słusznie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX