Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2012 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 14 września 2010 r.

PYTANIE

Firma produkcyjna refakturuje na unijnego kontrahenta koszty transportu. Posiadamy zlecenie od firmy z podaniem NIP UE. Transport odbywa się za pośrednictwem polskiego przewoźnika, który obciąża nas fakturą. Na koszty transportu wystawiamy obcą fakturę w euro, z zaznaczeniem, że jest to czynność podlegająca opodatkowaniu VAT poza terytorium RP. Refaktura za transport jest wystawiana przez nas w tym samym dniu, w którym następuje wysyłka towarów wykazana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa.

Jaki zastosować kurs przeliczeniowy euro? Kiedy możemy wystawić z tego tytułu fakturę i kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie refaktury za koszty transportu wykazanej jako czynność opodatkowana poza RP?

Proszę o odpowiedz w obu przypadkach, tj. art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jak i art. 19 ust. 13 pkt 4. Przy zastosowaniu której wykładni będzie prawidłowe wystawienie faktury w tej samej dacie co wysyłka towarów wykazana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa? Fakturę można wystawić 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego. Tylko jaki to będzie miało wpływ na zastosowany kurs i miesiąc wykazania w ewidencji? Czy jednostka nie będzie wykazywała operacji o miesiąc za wcześnie?

Jak będzie wyglądała sytuacja, gdy sprzedajemy towary do krajów UE, kontrahentom będącym podatnikami i jednocześnie świadczymy usługę transportową, tzn. obciążamy kosztami transportu kontrahenta unijnego? Wartość usługi transportowej wykazujemy jako odrębną pozycję na fakturze. Czy usługa ta podlega art. 28b? Czy wykonana usługa podlega art. 100 ust. 4? Czy należy wykazać ją w poz. 21 i 22 deklaracji VAT-7 oraz w deklaracji VAT-UE w części E? Czy jesteśmy zobowiązani do zamieszczenia na fakturze zapisu dla kontrahenta unijnego, że zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi? Czy zapis dotyczy tylko usług transportowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację