Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 11 września 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna, podatnik VAT rozliczający się na podstawie PKPiR świadczy usługi transportu osobowego. W sierpniu 2019 r. firma wygrała przetarg ogłoszony przez gminę na dowóz dzieci do szkoły podstawowej i w tym samym miesiącu podpisała umowę. W sierpniu 2019 firma ma wystawić z kasy fiskalnej (bileterki) bilety miesięczne imienne dla uczniów za okres wrzesień 2019 r. i przekazać je gminie (gmina wyda je uczniom). Na początku października firma wystawi fakturę VAT dotyczącą przewozów z września 2019 na kwotę z kasy fiskalnej (bileterki) za sierpień 2019. Płatność na podstawie faktury wpłynie w połowie października.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy do VAT: w momencie nabicia na kasę w momencie wystawienia faktury, czy w momencie otrzymania płatności?

W związku ze zmianą przepisów VAT dotyczącą wystawiania paragonów i faktur dla firm, jak w ewidencji sprzedaży VAT pokazać transakcje: raport okresowy z kasy za sierpień 2019 faktura VAT wystawiona na początku miesiąca października (na kwotę z raportu za sierpień) zapłaconą w połowie października 2019?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację