Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2010 r.
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 19 sierpnia 2010 r.

PYTANIE

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu VAT i kiedy powinna zostać wystawiona faktura (za "sponsoring kalendarzy") dla klienta (sponsora) umieszczającego swoją reklamę w kalendarzach wysyłanych przez nas bezpłatnie dla prenumeratorów wraz z czasopismem oraz jaki opis powinna zawierać faktura VAT dla klienta (sponsora) z tego tytułu?

W miesiącach od września do grudnia chcemy dołączyć do przesyłanych czasopism dla naszych prenumeratorów nieodpłatnie kalendarze na rok 2011. Z drugiej strony mamy klientów (sponsorów), którzy chcą nam zapłacić/sponsorować cały nakład i przekazanie tych kalendarzy dla naszych prenumeratorów w zamian za możliwość umieszczenia w nich swojej reklamy.

Klient chciałby otrzymać fakturę dopiero w styczniu 2011 r., czy jest to zgodne z przepisami?

Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania/wysyłki kalendarzy (z reklamą klienta/sponsora) do prenumeratorów, tj. powinniśmy wystawić fakturę w ciągu 7 dni od daty wydania kalendarzy prenumeratorom), czy może nie ma to znaczenia i zarówno opis, jak i data wystawienia faktury zależy od tego, co zostanie zapisane w umowie z klientem (sponsorem) za tzw. "sponsoring kalendarzy" i wówczas możemy wystawić fakturę dla klienta w roku następnym?

Co powinniśmy wpisać klientowi na fakturze VAT, tj. sprzedaż reklamy w kalendarzu (sprzedaż usługi) lub sprzedaż kalendarzy (sprzedaż towarów) albo może jedno i drugie bądź po prostu "sponsoring kalendarzy do tytułu czasopisma.."?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?