Kiedy powinny zostać podjęte przez dyrektora PCPR działania, celem dochodzenia na rzecz dziecka przebywającego w pieczy zastępczej, świadczeń alimentacyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 21 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z 9.06.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w przypadku, gdy od umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej upłynął rok, dyrektor powiatowego centrum pomocy rodzinie obowiązanego do finansowania pobytu dziecka w pieczy zastępczej, jest obowiązany dochodzić świadczeń alimentacyjnych.

Kiedy powinny zostać podjęte przez dyrektora PCPR działania, celem dochodzenia na rzecz dziecka przebywającego w pieczy zastępczej, świadczeń alimentacyjnych?

Czy dzień po upływie roku, czy może to być np. miesiąc lub później?

Czy jeśli rodzic biologiczny dziecka dokonuje od dnia jego umieszczenia w pieczy zastępczej, dobrowolnych wpłat (stałą wysokość) na konto rodziny zastępczej (tytuł przelewów "środki na potrzeby dziecka/środki na utrzymanie dziecka"), a upłynął już rok od umieszczenia, to dyrektor może odstąpić od wystąpienia do Sądu z formalnym pozwem?

Jaka może być podstawa niepodjęcia działań formalnych ze strony dyrektora?

Rodzic biologiczny prosi, aby nie regulować tego formalnie (twierdzi, że przecież płaci dobrowolnie wysokie kwoty, a ustawa nie wskazuje, kiedy dyrektor ma podjąć działania, dziecko za rok kończy 18 lat i rodzic deklaruje, że będzie dalej pomagał). W sprawie realizacji obowiązku alimentacyjnego, nie została zawarta żadna umowa bądź ugoda sądowa/notarialna.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX