Kiedy podmiot może zostać zwolniony z konieczności wykonania operatu przeciwpożarowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Nieć Anna
Odpowiedzi udzielono: 15 listopada 2018 r.

PYTANIE

W ustawie z 14.12. 2012 r. o odpadach – dalej u.o. nie zostało zdefiniowane pojęcie "odpady niepalne".

Na jakiej podstawie należy ocenić czy dany odpad jest niepalny?

Spółka posiada pozwolenie zintegrowane na prowadzenie instalacji w gospodarce odpadami do składowania odpadów z wyłączeniem odpadów obojętnych, o zdolności przyjmowania ponad 10 ton odpadów na dobę lub o całkowitej pojemności ponad 25000 ton. Na składowisku składowane są wyłącznie odpady o kodzie 10 01 02 tj. Popioły lotne z węgla.

Kto i w jaki sposób powinien dokonać oceny czy odpady o kodzie 10 01 02 tj. popioły lotne z węgla są odpadem niepalnym?

Czy w przypadku stwierdzenia, iż odpady o kodzie 10 01 02 tj. popioły lotne z węgla są odpadem niepalnym Spółka będzie zwolniona z konieczności wykonania operatu przeciwpożarowego, bowiem zgodnie z art. 183c pkt 6 przepisów dotyczących przeprowadzania kontroli przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej oraz wykonania operatu przeciwpożarowego, o którym mowa w art. 42 ust. 4b pkt 1 u.o., nie stosuje się w przypadku pozwoleń na wytwarzanie odpadów uwzględniających przetwarzanie odpadów, które dotyczą wyłącznie odpadów niepalnych?

Czy w związku z nowelizacją u.o., która została wprowadzona ustawą z 20.07.2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw – dalej u.z.u.o. i wynikających z niej przepisów przejściowych, Spółka będzie zobowiązana do dostosowania pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji w gospodarce odpadami do składowania odpadów z wyłączeniem odpadów obojętnych, o zdolności przyjmowania ponad 10 ton odpadów na dobę lub o całkowitej pojemności ponad 25000 ton, jeśli odpady o kodzie 10 01 02 tj. Popioły lotne z węgla są niepalne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX