Kiedy podatnik powinien dokonać korekty VAT w związku ze zmianami dokonanymi w samochodzie? - OpenLEX

Kiedy podatnik powinien dokonać korekty VAT w związku ze zmianami dokonanymi w samochodzie?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2012 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2012 r.

PYTANIE

Podatnik nabył dnia 17 grudnia 2010 r. samochód o ładowności 760 kg, spełniający wymogi art. 86a ust. 2 pkt 1-4 u.p.t.u. Miał prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego i tym samym miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa. W maju 2011 r. dokonano zmian w tym pojeździe, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 1-4 u.p.t.u. i tym samym podatnik utracił prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości.

W związku z powyższym, podatnik jest zobowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego, ale za jaki okres rozliczeniowy: czy od momentu zmiany przeznaczenia tego pojazdu, czyli za maj 2011 r., czy korektę podatku naliczonego należy dokonać za grudzień 2010 r. i odliczyć 60% podatku naliczonego, nie więcej jak 6000 zł? A co z odliczonym według faktur zakupu paliwem przez okres od stycznia do maja 2011 r.?

Czy też należy dokonać korekty podatku naliczonego za poszczególne miesiące?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?