Kiedy podatnik ma obowiązek rejestracji NIP-UE?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2018 r.

PYTANIE

Podatnik świadczy w ramach działalności usługi zwolnione przedmiotowo (usługi medyczne). Obecnie pojechał do Finlandii i wygłosił wykład. Kontrahent poprosił o wystawienie faktury. Kontrahent jest zweryfikowany w systemie VIES jako podatnik aktywny VAT-UE.

Czy w opisanej sprawie świadczone przez wnioskodawcę usługi nie będą podlegały opodatkowaniu na terytorium kraju?

Czy podatnik będzie miał obowiązek zarejestrować się jako podatnik VAT-UE, z możliwością skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy o VAT?

Podatnik nie zgłosił się do VAT-UE przed wykonaniem usługi.

Podatnik zamierza złożyć zgłoszenie VAT-R w zakresie VAT-UE z czynnym żalem.

Czy prawidłowym będzie wystawienie FV w procedurze odwrotnego obciążenia (VAT NP)?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access