Kiedy należy wypłacić odprawę po wydaniu wyroku dot. prawa do renty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sokołowska Anna
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przypadek pierwszy: Pracownik przebywał do 10 stycznia 2014 r. na świadczeniu rehabilitacyjnym i w międzyczasie złożył wniosek do ZUS o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W wyniku odrzucenia wniosku i wyczerpania drogi odwoławczej złożył pozew do sądu, w którym zaskarżył decyzję ZUS. Sąd Okręgowy w dniu 10 marca 2015 r. wydał wyrok przyznający pracownikowi prawo do renty od 11 stycznia 2014 r. do 30 listopada 2014 r. Wyrok uprawomocni się na początku kwietnia 2015 r. Nadmieniam, że umowa o pracę nie została dotychczas rozwiązana. Pracownik zamierza, po uprawomocnieniu się wyroku sądowego, rozwiązać umowę o pracę.

Czy pracodawca na mocy uprawomocnionego wyroku Sądu Okręgowego, od którego ZUS nie składał apelacji, będzie zobowiązany wypłacić odprawę rentową?

Przypadek drugi: W 2010 r. pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę w trybie art. 53 k.p. Po czterech latach były już pracownik zgłosił się do pracodawcy z decyzją o przyznaniu mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i z roszczeniem dotyczącym wypłaty odprawy rentowej, ponieważ po ustaniu świadczenia rehabilitacyjnego złożył w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy i otrzymał do niej prawo.

Czy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odprawy rentowej?

Czy podstawą roszczenia o wypłatę odprawy rentowej staje się dla pracodawcy data przedłożenia pracodawcy decyzji ZUS o przyznaniu prawa do renty, czy też data rozwiązania umowy o pracę?

Od jakiej daty liczyć okres 3 lat przedawnienia się roszczeń pracowniczych oraz czy warunkiem wypłaty odprawy jest dostarczenie decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX