Kiedy należy wygasić decyzję o pozwoleniu na przebudowę i nadbudowę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2019 r.

PYTANIE

Zostało wydane pozwolenie na budowę obejmujące przebudowę i nadbudowę budynku. Inwestor rozpoczął prace budowlane, w trakcie których doszło do osunięcia jednej ze ścian. W ramach prowadzonego postępowania PINB wydał decyzję na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 z późn. zm.) – dalej pr. bud., zobowiązującą Inwestorów do rozbiórki ścian zewnętrznych, wewnętrznych i fundamentowych oraz fundamentów w terminie do 31.05.2019 r.

Czy w takiej sytuacji należy wygasić decyzję o pozwoleniu na przebudowę i nadbudowę? Na jakiej podstawie? Czy jest przepis, który mówi że w chwili wydania decyzji o rozbiórce przez PINB decyzja o pozwoleniu na budowę staje się nieważna?

W którym momencie Inwestor może złożyć wniosek na pozwolenie na budowę nowego budynku? Czy jeśli zostanie złożony wniosek przed zakończeniem rozbiórki, czy organ arch.-bud. może wszcząć postępowanie administracyjne w celu wydania nowego pozwolenia na budowę?

Czy Inwestor może zamiast wniosku o nowe pozwolenie na budowę złożyć wniosek o zmianę już wydanego pozwolenia na budowę? Zmieniając zamierzenie z przebudowy i nadbudowy na budowę nowego obiektu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX