Kiedy należy uznać, że zmiana wprowadzona w instalacji, która posiadała pozwolenie sektorowe na emisję gazów i pyłów ma charakter zmiany istotnej i powoduje znaczące zwiększenie negatywnego oddziaływania na środowisko

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 31 lipca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przepis art. 3 pkt 7 p.o.ś. definiuje pojęcie istotnej zmiany w instalacji, jako taką zmianę sposobu funkcjonowania instalacji lub jej rozbudowę, która może powodować znaczące zwiększenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Co istotne, ustawa nie definiuje jednak pojęcia "negatywnego oddziaływania na środowisko".

Kiedy należy uznać, że zmiana wprowadzona w instalacji ma charakter zmiany istotnej i powoduje znaczące zwiększenie negatywnego oddziaływania na środowisko?

Nadmieniam, że zapytanie to nie dotyczy instalacji IPPC, gdzie kwestia zmiany istotnej została dość jasno uregulowana. Zapytanie dotyczy instalacji, która posiadała pozwolenie sektorowe na emisję gazów i pyłów do powietrza, którego termin ważności upłynął. Aktualnie zakład ubiega się o nowe pozwolenie, lecz w ramach postępowania ustalono, że po dacie wydania pierwotnego pozwolenia (w roku 2008) w zakładzie pojawiło się kilka dodatkowych stanowisk technologicznych, będących źródłem zorganizowanej emisji do powietrza. W wyniku tego nastąpił wzrost ilości emitowanych substancji takich jak: etylobenzen (wzrost 3-krotny), NO2 (wzrost 3-krotny), pył PM 10 i pył zawieszony ogółem (wzrost niemal 5-krotny), tlenek węgla (wzrost 10-krotny) w stosunku do stanu dotychczasowego, który był uregulowany w dotychczasowym pozwoleniu emisyjnym.

Czy taka zmiana może być traktowana jako zmiana istotna, pomimo tego, że z obliczeń rozprzestrzeniania substancji w powietrzu wynika, że wartości odniesienia nadal będą dotrzymane?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX