Kiedy należy uznać, że pracownicy pracują w "warunkach narażenia"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 14 września 2017 r.

PYTANIE

Na naszych stanowiskach pracy występują źródła promieniowania rentgenowskiego (zaliczanego do czynników rakotwórczych), są to spawarki elektronowe, mikroskopy elektronowe, tomograf komputerowy. Na wymienionych stanowiskach prowadzimy badania promieniowania rentgenowskiego (badania prowadzi sanepid. Wyniki badań wychodzą poniżej granicy oznaczalności. Z wyników badania z protokołu pomiarowego "z przeprowadzonych pomiarów dozymetrycznych oraz dokonanych obliczeń wynika, że w określonych warunkach pracy, przestrzegając zasad ochrony radiologicznej dawki graniczne nie zostaną przekroczone".

Czy w związku z tym można uznać, że nasi pracownicy nie pracują w "warunkach narażenia"?

Składamy pomimo to informację do Sanepidu oraz PIP o czynnikach rakotwórczych kwalifikując pracowników do kategorii B zagrożenia. Umieszczamy w skierowaniu na badania wyniki pomiarów.

Czy pomimo wyników pomiarów poniżej granicy oznaczalności powinniśmy znaczyć w skierowaniach wyniki i występowanie promieniowania?

Czy możemy uznać, że pracownicy nie pracują w warunkach zagrożenia?

Jednocześnie nadmieniam, że nasze źródła promieniowania nie podlegają zgłoszeniom i pozwoleniom Państwowej Agencji Atomistyki, na co uzyskaliśmy opinie z Państwowej Agencji Atomistyki.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX