Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 7 września 2009 r.

PYTANIE

Nasza firma zamierza stosować procedurę uproszczoną z art. 33a u.p.t.u., korzystając z usług agencji celnej, mającej pozwolenie na stosowanie tej procedury w naszym imieniu. We wrześniu planujemy dokonać pierwszej odprawy towaru przy zastosowaniu tej procedury. Agencja celna wyjaśniła nam, że drogą mailową będzie przekazywać nam skany dokumentów SAD, które jednocześnie będzie wpisywać do rejestru (tak, abyśmy mogli na ich podstawie przyjąć towar na magazyn). Trzeciego dnia każdego następnego miesiąca agencja celna w naszym imieniu składa do urzędu celnego zgłoszenie uzupełniające, które opieczętowane przez urząd celny odsyła nam około 15 dnia danego miesiąca.

Czy odprawy celne dokonane we wrześniu 2009 r., które udokumentowane zostaną dokumentem OGL (z podbitą pieczątką urzędu celnego z datą październik 2009 r.) należy ująć w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2009 r., składanej do 25 października 2009 r. po stronie podatku VAT należny i jednocześnie VAT naliczony?

Jak zgodnie z art. 19 ust. 7 u.p.t.u., należy traktować datę powstania długu celnego w procedurze uproszczonej?

Czy jako miesiąc dokonania odpraw i wpisu ich do rejestru/przyjęcia zgłoszenia celnego (czyli w naszym przypadku wrzesień 2009 r.), czy datę złożenia zgłoszenia uzupełniającego na dokumencie SAD do urzędu celnego (tj. 3 października 2009 r.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację