Kiedy należy skierować uczennicę na badanie lekarskie w celu uzyskania zaświadczenia zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lodziński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 1 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Uczennica została przyjęta do Branżowej Szkoły I stopnia od września zawód kucharz. Uczy się w klasie sprofilowanej, w której część zajęć praktycznych jest realizowana w szkolnej pracowni gastronomicznej. Pozostałą naukę zajęć praktycznych uczennica realizuje na podstawie umowy o pracę u pracodawcy. Lekarz medycyny pracy wydał zaświadczenie o braku przeciwwskazań do nauki i praktycznej nauki zawodu (zgodnie z zasadami rekrutacji – na skierowanie ze szkoły). Uczennica jesienią urodziła dziecko. Przedłożyła w grudniu orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie nauczania indywidualnego, które dotyczy zajęć dydaktycznych. Zajęcia takie zostały uczennicy zorganizowane. Uczennica od czasu porodu nie uczestniczyła w zajęciach praktycznych realizowanych w szkole ani u pracodawcy. W marcu opiekun prawny uczennicy przedłożył w szkole orzeczenie zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności stwierdzające niepełnosprawność stopnia znacznego i niezdolność do pracy. Pracodawca udzielił jej obecnie urlopu rodzicielskiego do X.2022.

Czy uczennica może kontynuować naukę w szkole biorąc pod uwagę ww. orzeczenie? Na jakich zasadach? Czy uczennicę szkoła powinna skierować ponownie na badania do lekarza medycyny ze względu na obowiązek realizowania części zajęć praktycznych w szkole, który wynika z organizacji zajęć praktycznych w klasie sprofilowanej dla kucharza w szkole?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX