Kiedy należy przeprowadzić analizę ryzyka obejmującą ocenę zagrożeń zdrowotnych dotyczącą terenu ochrony bezpośredniej dla ujęć wody?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W operacie wodnoprawnym na pobór wód podziemnych z utworów trzeciorzędowych - oligoceńskich, wskazano, iż z uwagi na fakt, że eksploatowana warstwa wodonośna występuje pod ok. 150 m nakładem osadów słaboprzepuszczalnych (glin, iłów), wykluczającym możliwość przedostania się zanieczyszczeń z powierzchni, nie zachodzi potrzeba wyznaczania terenu ochrony pośredniej dla tego ujęcia. Na podstawie ww. operatu, w 2017 r. wydano pozwolenie wodnoprawne. Opisywane ujęcie jest ogólnodostępnym punktem czerpalnym dla ludności, zgodnie z pozwoleniem możliwy jest średni pobór dobowy 85 m3/dobę.

Czy w związku z art. 551 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. należy wykonać analizę ryzyka, o której mowa w art. 133 ust. 3 pr. wod.?

Jak ma wyglądać taka analiza?

Czy wobec zacytowanego zapisu dotyczącego słaboprzepuszczalnej warstwy nie wystarczy krótka informacja umieszczona w operacie wodno-prawnym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX