Kiedy należy naliczyć opłatę planistyczną w związku ze zbyciem nieruchomości, jeśli zbycie zachodzi wewnątrz spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niewińska - Struszyńska Maria Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 9 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do gminy wpłynął akt notarialny – umowa przeniesienia własności nieruchomości. Dla przedmiotowej nieruchomości dokonano zmiany planu w roku poprzedzającym zawarcie ww. aktu. Wspólnicy osoba A i osoba B spółki cywilnej X w związku z przystąpieniem do spółki osoby C i wystąpieniem z tej spółki osoby A przenieśli nieruchomość na rzecz osoby B i osoby C, którzy nabycia tej nieruchomości dokonali na prawach współwłasności łącznej, jako wspólnicy spółki cywilnej X. Ponadto osoba A jest ojcem osoby B i osoby C. W związku z powyższym nieruchomość, której właścicielami byli osoba A i osoba B na prawach współwłasności łącznej jako wspólników spółki cywilnej X, przenieśli prawo własność tej nieruchomości na rzecz osoby B i osoby C, jako właścicieli na prawach współwłasności łącznej wspólników tej samej spółki cywilnej X.

Czy w sytuacji powyższej zachodzą przesłanki zbycia nieruchomości, o których mowa w art. 36 ust. 4 ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2020 r. poz. 293) – dalej u.p.z.p., a tym samym należy naliczyć opłatę planistyczną w związku ze zbyciem nieruchomości?

Jeśli tak, to komu należy naliczyć tą opłatę planistyczną - osobie A, osobą A i B, czy spółce X i w jakich ewentualnie udziałach w związku z pozostaniem osoby B dalej współwłaścicielem?

Czy należy traktować to jako zbycie wewnątrzspółkowe spółki cywilnej X i nie zachodzą przesłanki do naliczenia opłaty planistycznej, bo de facto właścicielem nieruchomości dalej są wspólnicy spółki X?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX